X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دانلود جدید

دانلود جدید
جمعه 27 فروردین 1395

اشتباهات ظاهری معمول در طراحی سایت2016یاد گیری زبان html و استفاده از آن در طراحی وب سایت کار ساده ای است . اما فقط تعداد کمی میتوانند در این زمینه موفق شوند به دلیل اشتباهاتی که معمولا طراحان وب سایت در طرح های خود مرتکب میشوند


اشتباهات ظاهری معمول در طراحی سایت


یاد گیری زبان html و استفاده از آن در طراحی وب سایت کار ساده ای است .حتی بدون یادگیری html نیز میتوان با استفاده از برنامه های کمکی مختلف مانند front page بدون نوشتن حتی یک دستور html  صفحات وب را ایجاد کرد. اما چرا فقط تعداد کمی میتوانند در این زمینه موفقیت بیشتری کسب کنند و طراحی صفحات وب را بعنوان شغل اصلی خود دنبال کنند؟عوامل بسیاری را در این زمینه میتوان ذکر کرد ولی نوع طراحی و ظاهر صفحات وب را میتوان مهمترین این عوامل دانست. در زیر تعدادی از اشتباهاتی که معمولا طراحان وب سایت در طرح های خود مرتکب میشوند آمده است.

♦ ناهماهنگی صفحات یک وبسایت

حتما با وب سایتهای برخورد کرده اید که هر کدام از صفحات ظاهری متفاوب با صفحات دیگر دارد . دکمه (Buttton) های آنها با هم متفاوت است . رنگ زمینه (BackGround) آنها مختلف است و... این نا هماهنگیها , یکپارچگی و زیبایی یک وب سایت را از بین میبرد. سعی کنید که یک الگوی مشخصی را در صفحات وب سایت خود بکارگیرید.

 

♦ استفاده نادرست از رنگها

نکته مهمی را که در طراحی وب سایت باید در نظر داشته باشید حفظ سادگی طرح و دوری از طرحهای پیچیده است. نکته مهمی را که در طراحی وب سایت باید در نظر داشته باشید حفظ سادگی طرح و دوری از طرحهای پیچیده است. کنید. سعی کنید که رنگ متن متناسب با رنگ زمینه باشد . اگرچه متن زرد رنگ بر روی زمینه صورتی ممکن است برای شما جالب باشد ولی میتواند باعث خستگی چشم کاربران سایت شما و دوری آنها از خواندن مطالب نوشتاری شود.

 

♦ استفاده از پاراگراف های بلند

برای آنکه مطالب نوشتاری وب سایت شما خواناتر باشد بهتر است مطالب خود را به پاراگرافهای کوتاه تر و منطقی تقسیم کنید و درصورت لزوم از تیترهای مناسب که نشانگر محتویات هر پارگراف است استفاده کنید.

 

♦ انتخاب نادرست نام دامنه (ِDomain)

اگر میخواهید سایت موفقی داشته باشید باید در انتخاب نام قلمرو, وسواس بیشتری بخرج دهید. بعضی از افراد نامهای بلندی که بخاطر سپردن آنها برای کاربران مشکل است و یا نامهایی که هیچ ارتباطی با نوع فعالیت سایت آنها ندارند انتخاب میکنند. بخاطر بسپارید بیش از 90 درصد کاربران اینترنت برای پیدا کردن اطلاعات مورد نظر خود از موتورهای جستجو (search engine) کمک میگیرند و این موتورهای جستجو نام قلمرو وب سایتها را نیز در کاوش خود در نظر میگیرند. پس سعی کنید نام قلمرویی که انتخاب میکنید مرتبط با محتویات و نوع فعالیت وب سایت شما باشد.

 

♦ استفاده از صفحات سنگین و پر حجم

سرعت بالا آمدن صفحات یک وب سایت یکی از مواردی است شما بعنوان طراح صفحات وب باید به آن توجه کنید بخصوص در کشور خودمان که بیشتر کاربران از خط تلفن برای ارتباط با اینترنت بهره میگیرند و سرعت دسترسی آنها پایین است. اگر صفحات وب سایت شما بیش از 10 ثانیه برای بالا آمدن وقت نیاز دارد حتما فایل html شما بیش از حد سنگین است. سعی کنید که تصاویر گرافیکی کوچک را در فرمتهای درست در صفحات وب خود بکار برید. از فرمتJPEG برای تصاویر رنگی حجیم مانند تصاویر طبیعت و از فرمت GIF برای تصاویر تک رنگ و شکلکهای کوچک که معمولا در منو ها بکار میروند استفاده کنید. سعی کنید مطالب طولانی خود را به چند صفحه جداگانه که به هم لینک شده اند, تقسیم کنید.

 

♦ استفاده از فریم (Frame)

اگرچه استفاده از فریم در بعضی موارد میتواند مفید باشد ولی تا حد ممکن از آن در طراحی صفحات وب استفاده نکنید. بیشتر موتورهای جستجو صفحات وب را بدون فریم آنها فهرست میکنند. فریمها به شما امکات نشانه گذاری یک صفحه مشخص را نمی دهند. فریمها میتوانند در هنگام چاپ نیز اشکال ایجادکنند.

 

♦ Resolution نادرست

درحال حاضر بیشتر کاربران کامپیوتر صفحه نمایشگر خود را برروی قدرت تفکیک 800 در 600 تنظیم میکنند. اگر شما صفحات وب خود را برای قدرت تفکیک 1024 در 768 طراحی میکنید باید به این نکته توجه کنید که کاربران برای آنکه بتوانند کل صفحه را ببیند مجبورند به چپ و یا راست پیمایش (scroll) کنند. اگر میخواهید صفحات وب شما در تمامی resolution ها درست نمایش داده شود میتوانید آنها را مبتنی بر Table پیاده سازی کنید و به جای آنکه از مقیاس Pixcel برای تعیین اندازه Table ها استفاده کنید , اندازه ها را بر حسب درصدمشخص کنید .برای مثال ویژگی width مربوط به table را به جای 800 برابر 100% قرار دهید.

 

♦ بکار نگرفتن تگ meta

معمولا افراد مبتدی از تگ های meta که در قسمت head هر یک از صفحات وب جای میگیرند را مورد توجه قرار نمیدهند و از آنها بهره نمیگیرند. اگر چه تگهای meta از دید کاربران مخفی است ولی بیشتر موتورهای جستجو اطلاعات موجود در این تگها را در فرایند جستجوهای خود در نظر میگیرند.

 

♦ استفاده بی رویه از متنهای متحرک

تگ marquee امکان ایجاد متنهای متحرک را به طراحان صفحات وب میدهد. استفاده از این تگ در بعضی موارد مفید است . از این تگ فقط برای نمایش تیترهای خبری و لینکهای مهمی که میخواهید بیشتر جلب توجه کند استفاده کنید و از آن هرگز برای نمایش بدنه اصلی متن بهره نگیرید چون کاربران علاقه ای به خواندن متنهای طولانی متحرک ندارند.

 

♦ نبود ارتباط بین صفحات یک وب سایت

سعی کنید که یک ارتباط منطقی بین صفحات وب سایت خود ایجاد کنید و آنها را به هم دیگر لینک کنید .همچنین امکان گشتزنی آسان بین آنها یعنی برگشت به صفحات قبلی و رفتن به صفحات مرتبط با صفحه حاضر را برای کاربران وب سایت خود فراهم کنید. یک ارتباط ناقص و نامشخص بین صفحات باعث سردرگمی کاربران و در نتیجه کاهش بازدیدکنندگان وب سایت شما خواهد شد.شما میتوانید با دوری از این استباهات به بهتر شدن طراحهای خود و در نتیجه جلب مشتریان بیشتر کمک کنید.

 


نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.